Роман Грищук

2024 рік

Звіт народного депутата України

Роман Грищук

Цифри

95% відвідуваність парламенту
109 звернення громадян
140 депутатських звернень та запитів

Освіта

Міжнародна Українська Школа

У 2024 році приділяв особливу увагу освітнім потребам дітей за кордоном.

Разом з МОН оновили склад Піклувальної ради Державного ліцею “Міжнародна Українська Школа” та розпочали його трансформацію.

МУШ - це унікальний освітній заклад, що об’єднує 48 освітніх центрів для українських дітей за кордоном. Ми розробили оновлену стратегію розвитку та працюємо над впровадженням цифрової платформи для навчання.

Наша мета – створити освітню екосистему, яка об’єднає українські осередки за кордоном та забезпечить доступ до української освіти для кожної дитини, незалежно від її місця перебування.

Міжнародна Українська Школа

Трансформація Київського авіаційного інституту

КАІ (раніше – НАУ) пройшов масштабні зміни за рік.

Університет долучився до пілотного проєкту з запровадження фінансової автономії та корпоративного управління. У 2024 році завершено його реорганізацію в Державне некомерційне підприємство “Державний університет “Київський авіаційний інститут”.

Це відкриває нові можливості для розвитку: підвищує інвестиційну привабливість, дає більше свободи у фінансовому плануванні та створює сучасні умови для роботи й навчання.

Працюємо над створенням сучасного технологічного університету, який має стати головним інкубатором фахівців з виробництва дронів, автопілотування та інших технологій.

Київський авіаційний інститут

Освіта на деокупованих територіях

Ми маємо вже зараз працювати над розробкою плану відновлення освітнього процесу для дітей з тимчасово окупованих територій.

Разом із командою аналітиків БО “БФ “Солом'янські котики” у 2024 році ми презентували Білу книгу з відновлення освіти на звільнених територіях. Це не просто аналіз викликів – це чіткий план дій: розробка спеціальних освітніх програм, закупівля навчального обладнання та автобусів, формування «гвардії вчителів» і створення перспективних планів мережі закладів освіти на деокупованих територіях.

Ми маємо працювати вже зараз над реінтеграцією українських дітей в українську освітню систему. Для цього вже ухвалені й закон про визнання результатів навчання учнів із тимчасово окупованих територій, й урядовий план заходів з відновлення освіти на деокупованих територіях.

Ознайомитися з дослідженням можна за посиланням: analytics.kittysoloma.org

Освіта на деокупованих територіях

Оновлення навчального предмета «Захист України»

Сучасні виклики вимагають від школярів громадянської відповідальності та базових навичок для забезпечення власної безпеки і безпеки інших людей у надзвичайних ситуаціях.

Зважаючи на це, спільно з МОН, Міноборони та колегами у 2024 році розпочали оновлення навчального предмета «Захист України». Змінили підходи до його викладання на законодавчому рівні: скасовано гендерні упередження, забезпечено рівний доступ учнів та учениць до навчання, змінено мету – замість допризовної підготовки юнаків запроваджено опанування загальновійськових знань та навичок.

Розроблено оновлену модельну навчальну програму та Типову програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників на основі досвіду військових. Впроваджено нові методики: навчання проводять у спеціально обладнаних осередках фахівці, що пройшли підвищення кваліфікації.

Ці зміни допоможуть учням оволодіти практичними навичками, сформувати в собі готовність діяти в кризових ситуаціях та усвідомити свою роль як громадянина України.

Між­парламентські звʼязки

Парламентська асамблея НАТО

У 2024 році зосередили зусилля на зміцненні військово-технічної, політичної та економічної підтримки України, а також на забезпеченні її стійкості в умовах триваючої російської агресії на 2025-2026 роки.

Працювали над наданням дозволу на використання далекобійної зброї для ударів по військових об’єктах РФ, визнанням РФ найбільшою загрозою для безпеки Альянсу та посиленням санкцій проти РФ і КНДР.

США

Під час відрядження до Вашингтона мали низку зустрічей з питань трансформації вищої освіти.

Обговорили та вивчили досвід США у впровадженні цифрових освітніх платформ, штучного інтелекту та інших сучасних технологій.

Особливу увагу приділили практикам Джорджтаунського університету та інших американських вишів щодо підвищення ефективності навчального процесу. Працюємо над запровадженням ефективних методик у Київському авіаційному університеті.

Міжпарламентська співпраця з країнами Латинської Америки

2024 рік став роком активного розвитку співпраці між Україною та країнами Латинської Америки.

Під час офіційного візиту до Латинської Америки працювали над зміцненням міжпарламентських зв’язків, підтримкою української діаспори, розвитком економічних та торговельних відносин. Заручилися підтримкою України в умовах російської агресії, особливо в питанні повернення українських дітей.

Вперше Україну відвідала делегація парламентарів і дипломатів із Латинської Америки. Також відбувся візит латиноамериканських журналістів, які зустрілися з керівництвом держави та громадськими організаціями, сприяючи поширенню правдивої інформації про Україну.

Провели масштабну другу парламентську конференцію "Україна – держави Латинської Америки та Карибського басейну: співробітництво заради майбутнього" завершили ухваленням Комюніке, що визначає ключові напрями співпраці та підтримки України.

Цінуємо дружню підтримку Аргентини та прагнемо до подальшого поглиблення партнерства.

Міжпарламентська співпраця з країнами Латинської Америки

Київ

Сучасне мобільне укриття в Солом’янському районі

У Солом’янському районі на бульварі Вацлава Гавела, 34-б відкрито інклюзивний простір-укриття, що повністю відповідає вимогам доступності. Воно обладнане пандусами, підйомником з платформою для людей з інвалідністю, тактильними смугами, поручнями та аварійним підсвітленням.

Це місце обрано не випадково: саме тут, у 2023 році, стався приліт шахеда, що призвів до ушкоджень десятків квартир.

Ремонт профінансовано з бюджету Києва за підтримки громадських організацій "Платформа Острів", "Fight For Right", БФ "Солом'янські котики", Солом'янської РДА та Червоного Хреста України.

Сучасне мобільне укриття в Солом’янському районі

Меморіальна дошка-пам’ятник на честь Василю Стусу

На вул. Чорнобильській, 13А у Києві встановлено меморіальну дошку видатному українському поету та дисиденту Василю Стусу. Саме тут він проживав останні роки перед ув’язненням.

Ініціатива вшанування пам’яті Стуса стала можливою завдяки спільним зусиллям БО “БФ Солом’янські котики”, “Стус Центр” та понад 700 доброчинців, які підтримали збір коштів на платформі “Спільнокошт”.

Меморіальна дошка виконана у формі барельєфу, що увічнює постать Василя Стуса як борця за незалежність України та нагадує про його внесок у національну культуру й свободу слова.

Меморіальна дошка-пам’ятник на честь Василю Стусу

Освіта дорослих: медіаграмотність та інформаційна гігієна

В умовах триваючої російської агресії важливо розвивати критичне мислення, розпізнавати маніпуляції та фейки для ефективної протидії інформаційним загрозам.

Провели серію лекцій для дорослих з експерткою Оксаною Мороз про медіаграмотність та боротьбу з дезінформацією.

Інтеграція України до Європейського Союзу: лекції для школярів

Проводив уроки для школярів про Європейський Союз та шлях України до євроінтеграції.

Важливо, розуміти що таке ЄС, як він працює, які можливості відкриються для України. Такі освітні заходи допомагають молоді краще усвідомити європейські процеси та можливості, що надає інтеграція до ЄС.

Інтеграція України до Європейського Союзу: лекції для школярів

Алея Пам’яті

Продовжуємо вшановувати пам’ять тих, завдяки кому сьогодні живемо.

Підтримуємо ініціативу родин загиблих героїв Солом’янського району зі створення Алеї пам’яті. Тут викарбувані імена та короткі біографії 64 захисників і захисниць, які віддали життя за незалежність України.

Алея стала місцем пам’яті та вдячності тим, хто боровся за нашу свободу.

Алея Пам’яті

Законопроєкти

№ 11092 про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення системи початкової загальновійськової підготовки

Прийнято в цілому · Автор

Проект Закону України спрямований на удосконалення системи початкової загальновійськової підготовки у школах шляхом заміни поняття "допризовна підготовка" на "початкова загальновійськова підготовка", а також передбачає розширення переліку закладів освіти, де проводитиметься така підготовка, що сприятиме формуванню оборонної свідомості громадян та їх готовності до національного спротиву.

№ 11159 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти

Прийнято · Автор

Законопроєкт спрямований на розвиток культури волонтерства серед учасників освітнього процесу. Законопроєкт передбачає залучення учасників освітнього процесу до волонтерства у вільний від навчання час та визнання навичок, здобутих під час волонтерської діяльності в системі формальної освіти.

№ 10392 про академічну доброчесність

Прийнято за основу · Ініціатор

Проект Закону спрямований на впровадження єдиного системного підходу до забезпечення академічної доброчесності в освіті та науці. Він передбачає створення національного органу з академічної доброчесності, який займатиметься розслідуванням порушень, захистом прав учасників освітнього процесу та впровадженням міжнародних стандартів.

№ 11057 про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" щодо забезпечення оприлюднення замовниками у електронній системі закупівель інформації про ціни на матеріальні ресурси під час закупівель послуг з поточного ремонту та робіт з будівництва (прозоре будівництво)

Прийнято в цілому · Ініціатор

Законопроєкт спрямований на підвищення прозорості у сфері будівництва та ремонту за рахунок публікації інформації про ціни на матеріальні ресурси. Законопроект вимагає, щоб замовники обов’язково додавали до договорів документи з детальною інформацією про ціни на матеріали, їх характеристики, кількість, вартість транспортування та інші витрати. Це дозволить громадськості контролювати використання коштів і запобігати можливим зловживанням.

№ 12297 про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення повноти імплементації положень міжнародного права з питань протидії домашньому та іншим видам насильства, у тому числі щодо дітей

Ініціатор

Законопроєкт розроблено у зв'язку з ратифікацією Стамбульської конвенції та спрямовано на імплементацію міжнародних норм щодо протидії домашньому та іншим видам насильства, зокрема стосовно дітей. Пропонується запровадити нові види покарань та обмежувальні заходи для кривдників, розширити коло осіб, на яких поширюється дія закону, а також посилити відповідальність за вчинення злочинів, пов'язаних з домашнім насильством.

№ 11142 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення вивчення основ домедичної допомоги

Ініціатор

Запровадження обов’язкового вивчення основ домедичної допомоги для учнів 9-11 класів у закладах загальної середньої освіти. Метою законопроекту є підвищення рівня знань та практичних навичок учнів для ефективних дій у надзвичайних ситуаціях, зокрема в умовах війни, що сприятиме збереження життя та здоров’я людей.

№ 12288-1 про внесення змін до деяких законів України щодо провадження господарської діяльності у сфері ресторанного обслуговування

Ініціатор

З урахуванням міжнародного досвіду легалізуємо діяльність закладів, що надають послуги із вживання кальянів. Запроваджуємо механізм дозволів і ліцензій, а також плату за ліцензію, що сприятиме залученню до бюджету коштів, які будуть спрямовані на розвиток науково-технічного потенціалу, а також молодіжної політики в частині розвитку здорового способу життя. Також передбачено захист від пасивного куріння, регулювання реклами та вимоги до обладнання, що має захистити права відвідувачів таких закладів.

№ 11321 про внесення змін до деяких законів України щодо посилення деяких гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації

Прийнято · Ініціатор

Законопроект спрямований на посилення гарантій діяльності медіа та журналістів в умовах воєнного стану. Він передбачає право акредитованих журналістів на вільне пересування під час комендантської години для виконання професійних обов’язків, а також звільнення онлайн-медіа від відповідальності за коментарі користувачів, якщо доступ до них буде обмежено протягом трьох робочих днів. Законопроєкт також передбачає відкритість засідань комітетів Верховної Ради України, зокрема обов’язкову пряму трансляцію відкритих засідань на офіційному сайті Верховної Ради.

№ 12266 про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України окремих товарів оборонного призначення

Прийнято в цілому · Співавтор

Законопроєкт розроблено за підсумками зустрічі керівництва Верховної Ради України з волонтерськими фондами. Закон передбачає звільнення від податку на доходи фізичних осіб коштів, які волонтери збирають та передають благодійним фондам. Також неприбуткові організації зможуть надавати допомогу військовослужбовцям та їхнім сім'ям без ризику втрати свого статусу, навіть якщо відповідні положення відустні у їхньому статусі. Крім того, працівники неприбуткових організацій зможуть отримувати додаткові блага в розмірі до 5% річного доходу організаціїї без загрозивтрати організацією неприбуткового статусу. Ухвалені зміни також продовжують до кінця воєнного стану пільги з ПДВ на національні фільми, скасовують вимогу щодо оцінки на ринку вживаних авто та запроваджують повну фіскалізацію грального бізнесу.

№ 12298 про внесення змін до Закону України "Про основні засади молодіжної політики" та деяких інших законів щодо сприяння розвитку молодіжної політики

Ініціатор

Законопроєкт пропонує розширити можливості фінансування молодіжних проєктів за допомогою грантів, дозволяючи залучати кошти від фізичних та юридичних осіб, зокрема іноземних. Також створюються умови для розвитку молодіжних центрів і просторів. Окрім того, запроваджується «Молодіжна гарантія», що буде сприяти працевлаштуванню молоді та розвитку її професійних навичок через інститут учнівства та менторства.

№ 11423 про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері національної безпеки і оборони щодо надання допомоги на догоспітальному етапі та здійснення цивільно-військового співробітництва

Прийнято в цілому · Ініціатор

Законопроєкт передбачає надання військовослужбовцям, які пройшли відповідну підготовку, право надавати тактичну догоспітальну допомогу та застосувати лікарські засоби. Це допоможе рятувати життя поранених на полі бою, особливо за відсутності кваліфікованого медичного персоналу.

№ 12149 про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури

Ініціатор

Пенсійне законодавство має бути рівним та справедливим для всіх. Законопроєкт передбачає скасування спецпенсій для прокурорів, які дозволяють їм отримувати пенсію по інвалідності у розмірі 60% від місячної заробітної плати за наявності 10-річного стажу в органах прокуратури.

№ 11481 про внесення змін до деяких законів України щодо збереження цінної історичної забудови в населених пунктах

Ініціатор

Проект Закону України спрямований на збереження історичної забудови у населених пунктах, яка має важливе значення для ідентичності міст, але не має статусу об’єктів культурної спадщини. Законопроєкт надає органам місцевого самоврядування повноваження визначати такі об’єкти, встановлювати обмеження на їх знесення чи перебудову та забезпечувати їх збереження.

№ 12086 про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища в закладах освіти

Ініціатор

Законопроект передбачає подальшу українізацію освітнього простору та використання української мови не лише під час навчальних занять, а й у повсякденному спілкуванні на території закладів освіти. Це стосується перерв, позаурочної діяльності та інших видів взаємоді між учнями, студентами та педагогами. Законопроект спрямований на підвищення рівня володіння державною мовою серед дітей, особливо в регіонах, де досі поширене використання російської мови.

№ 12053 про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року

Прийнято в цілому · Ініціатор

Законопроєкт має на меті забезпечити безпечну та ефективну організацію вступної кампанії 2025 року в умовах воєнного стану. Він передбачає продовження практики проведення вступних іспитів у електронному форматі через зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), яке включатиме тестування з трьох предметів: обов’язкових (українська мова, математика) та одного на вибір (історія України, іноземна мова, біологія, географія, фізика, хімія або українська література).

Про мене

Киянин. Батько. Народний депутат України.

Представник мешканців Києва у Верховній Раді. Підтримка і співпраця з громадськими, благодійними та волонтерськими організаціями – мій пріоритет. Вважаю, що громадянське суспільство і волонтерський рух – драйвери розвитку України.

Навчання впродовж життя має стати правилом для кожного українця – тільки освічена нація може побудувати кращу країну.

Веду подкаст про українську освіту.

Напишіть мені: hryshchuk@rada.gov.ua
Роман Грищук